Förgylld brons. Dekor av akantusblad och kottar. Infällda porslinsplattor med dekor av keruber, blommor och bladverk. Vitemaljerad urtavla med svarta romerska siffror. Krönt av urna. Pendel finns. Höjd 36. Bredd 26 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ytskikt med smärre slitage.