Urtavla av silver med romerska och arabiska siffror, förgyllt urverk med höga balusterformade verkpelare, urverkets undersida med miniatyrporträtt på emalj, föreställande elegant herreman, diam 3 cm. Boetten med glas även undertill för att visa miniatyren, boettens diam 48 mm.
Slitage, repor, möjligen något senare boett samt med senare lödd lagning för dragringens fäste. Ej funktionstestad.