Båda verket och yttre boett stämplad med L.U.C. och bikupan. Verket numrerad 3845. Vit urtavlan med svart romanska siffror och mindre sekundvisare vid kl 3. Yttre diameter 48 mm. Läder påse medföljer.
Mindre repor till boetter. Inre boett med anlöpning. Ej funktiontestad.