Fanerat i valnöt. Över- och underdel med pilastrar. Överdel med glasdörr och tre bakomliggande hyllplan. Krön med listverk. Underdel med pardörrar och hylla bakom samt en låda ovanför dörrarna. Beslag i förgylld metall. Höjd 235, längd 80, bredd 52 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Ett beslag löst. Lösa delar till krönet medföljer.