Fanerade i björk. Rak form med utdragslåda och hyllor nedtill. Mässingbeslag. Intarsiadekor i dörr. Stämpelmärkta Nilson & Hansen Mobelforratning Laervik. Skivor i marmor. Höjd 76 cm, skivor i marmor 40x35 cm.
Sitage. Skivorna med obetydliga kantnagg.