FIGURINER, 2 st, snidat lövträ, Johnny Mattson, monogramsignerade, 1950/60-tal.
Föreställande kvinna med uppsträckta armar respektive sittande stiliserad sjöjungfru. Signerade JM. Höjd ca 9,5 resp ca 20,5 cm.
Sjöjungfrun med små hack i sockeln. Smärre slitage.