SKRIVBORD. Nyrenässans. 1800-talets slut.
Fanerad med valnöt. Utdragslådor samt dörrar vid hurtsar. Längd ca 140, bredd ca 78, höjd ca 79 cm.
Slitage, repor och märken/enstaka stötskador. Mindre renovering och komplettering. Nyckel saknas.