Sköldformad, genombruten rygg med axdekor. Fast stoppad sits med sadelgjord. Bredd 52 cm, sitthöjd 45 cm, totalhöjd 92 cm.
Lösa fogar, lagningar, sprickor, H-krysset av. Senare förstärkningar. Skador i stoppningen, dekorbandet delvis löst, enstaka smärre fläckar, stötmärken.