Stomme i svartmålat trä med riklig snidad dekor, faststoppad klädsel. Sitthöjd 43 cm, totalhöjd 110 cm, bredd 178 cm, djup 64 cm.
Bruksslitage. Senare klädsel med fläckar och skador. Senare bemålning och botten, senare bakstycken. Ryggen lös.