Rak form. Under samt över-samt överdel med bakomliggande hyllplan. Klaff med bakomvarande inredning i mitt. Dekor av profilerat listkrön. Längd ca 110, djup ca 45, höjd ca 200 cm.
Slitage, repor och stötskador. Renoverad och kompletterad, bland annat senare bemålad samt senare beslag. Skador vid klaff. Nyckel saknas.