Rak form med profilerat listkrön. Dörrpar, bakomliggande hyllplan, utdragslådor under samt i underdel dörrpar med bakomliggande hyllplan. Rik målad dekor. Längd ca 197, djup ca 53, höjd ca 197 cm.
Sliatge, repor och märken/mindre stötskador. Renoverad och kompletterad, bland annat delvis senare beslag samt senare bemålad (samtliga gröna fält senare, det andra i original). Lås saknas. Nyckel saknas.