Fanerat med valnöt. Dörr med bakomliggande hyllplan och skedhylla. Välvd form. Bredd 61. Djup 38. Höjd 142 cm. Nyckel finns.
Några listbitar saknas samt några lösa. Fanerskador. Fläckar. Spricka i överkant.