2 st saltkar, ena stämplad 1700-tal, den andra 1769. Driven blomsterdekor, tre fötter. Invändigt förgyllda. Diameter ca 6,8 resp. 7,3 cm. Skedarna, stämplade Edinburg 1848 och 1881, skaften med lejon och rocaille, bladen förgyllda. Längd 10,5 cm.
Bruksslitage, smärre repor.