Fäste i mässing med Nikolaj II:s monogram. Eneggad klinga med tre stycken blodrännor samt flat rygg. Denna märkt F FICHTE SOLINGEN samt med graverad dekor. Längd ca 94, varav klingan ca 79 cm.
Slitage, repor, och märken. Klinga med enstaka stötskador. Rostangrepp. Missfärgning vid kavel samt materialbortfall.