Ryggkrön, ryggbricka samt sits med präglade florala dekor, bär tillverkarens pappersetiketter och brännstämplar. Bredd 40 cm, sitthöjd 47 cm, tot. höjd 87 cm.
Märkbar ytslitage, en sits utbytt, vingliga, senare skruvar.