KÄRL, 3 st, lergods, Sydamerika.

Två skålar, en med målad geometrisk dekor, en svartmålad, den senare med etikett "River bed Rio Huaysaga...june 1968", höjd 6-8, diam 14-15, kalebassformat kärl med geometrisk dekor i vitt, höjd 18 cm.

Slitage, fläckar, nagg, sprickor. En skål sannolikt med delvis senare övermålning/lack.

Provenance

Professorn i toxikologi Bo Holmstedts samling.
Enligt etiketter inköpta: Galeria de Arte Primitivo de la Amazonia.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.