ALTARTAVLA, triptyk, sannolikt delvis 1700-tal.

Svartmålat ramverk av trä. I mitten oljemålning på duk föreställande den korsfäste Kristus, 1800-tal. Ett par flygeldörrar med infällda oljemålningar på pannå, motiv av bedjande, á tergo med motiv av änglar. Bredd ca 62-123, höjd 84 cm.

Slitage, hopfogad av delar av olika ålder, sprickor, ramen med skador och saknar överstycke, retuscher, duken med krackelyrer och lagningar.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed