CATHERINE AMYOT, olja på duk, osignerad, 1870-tal.
Flicka med skruvlockar. 38x30 cm.
Krackelyr. Skålbildningar.
Enligt uppgift på kilramen föreställer porträttet Andrea Jeanette Engelhart, utfört av Catherine Caroline Cathinca Amyot, född Engelhart.