Bl.a mörkbetsat trä. Svarvade avslut. Sex konsoler med skuren dekor och svarvade knoppar. Fyrtiotvå upphängningsringar med ögglor i gulmetall. Stängernas längd ca 163 (2 st) - 169,5 cm.
Slitage. Märken. Rispor. Färgbortfall. Vissa av avsluten något löst sittande. En konsolknopp saknas, samt några med skador.