ROLF HANSON, "Acus", 1983, signerad a tergo.
Oljemålning. 201x149. A tergo med texten "Made in New York" och stämplad med Hansons ateljestämpel från Long Island.
Obetydligt slitage.
Moderna Museet.
Galerie Nordenhake.
Moderna Museet: Grupputställningar 1983.