Modell Franska liljan. 6 gafflar och 6 knivar. Samtliga delar stämplade. Knivarna med stålblad från Eskilstuna Jernmanufakturaktiebolag. Vikten angiven inklusive knivarnas stålblad. Etui märkt "Maria och Albert Fridner på silfverbröllopsdagen Den 1 Okt. 1912 af vänner". Gafflarnas längd 21, knivarnas längd 25,7 cm.
Monogramgravyr. Etuiet med skador.