Zenith 18K guld, Stämplad med serienummer '902768'. Neuenberg, Schweiz, efter 1934. Vikt 14,39 g (exkl bandet). Med mocka bandet. Diameter 2,80 cm. Cardinal märkt '17 RUBIS INCABLOC.' Med läderarmband. Diameter 1,80 cm.
Slitage. Cardinal med mindre repor på glaset. Ej funktiontestad.