SKÅP, barock, 1700-tal
Tvådelat. Mörkbetsat. Dörrpar med bakomliggande klädda hyllplan. Utskjutande krön. Två lådor. Beslag i järn. Kulfötter. Höjd 224 cm. Bredd 172 cm. Djup 70 cm Nyckel finns.
Slitage. Maskstunget