"Bearbeitet von Oberrealschuldirektor Dr. R. Neuse". Svarvad träfot. Höjd 38,5 cm. Helsingfors stads stämpel i botten.
Bruksslitage, ytskador, fläckar. Dedikation från år 1941 i botten.