Ovala. Skuren dekor av pärlstav, blad och krönande rosett. Ljushållare och ljusarmar i mässing. Förgyllda och bronserade. Höjd 57.
Senare spegelglas och förgyllning. Bakstycken med orangrepp. Smärre skador.