Fanerad i mahogny. Pylonformad. Beslag i förgylld mässing. 4 lådor samt klaff flankerad av kolonetter och bakomvarande hyll- och lådinredning. Höjd ca 146 cm. Bredd ca 105 cm. Djup ca 54 cm. Nyckel finns.
Sprickor. Slitage. Fanerskador. Maskstugen.