Mässingsplåt med minnestexter över Anna Elisabeth von Yxkull samt Catharina Douglas. I form av urnor med genombruten kantdekor av bl a döskallar och blomster. Höjd ca 35 cm.
Bruksslitage. Skador. Ytsmuts. Bucklor. Ärg. En med delvis senare text.
Från en svensk kyrka i Tallin.