MATTA, semiantik Keshan s.k. Dabir, ca 466 x 310 cm.

Rosarödmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament med inskriptioner i kartuscher, vaser, buketter, botehs och arabesker. Mörkblå huvudbård med stora inskriptioner i reserver.

Nägot ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, ställvis missfärgad, smärre skador och lagningar. En långsida med liten reva, senare fransar.

Auction closed
18 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed