Betsat trä, delbart. Dörr med utsmyckad spegel, riklig bladornamentik. Utskjutande krön med putti. Flankerade kolonnetter med bladverk och infällda fåglar. Undertill låda med låsanordning på kulfötter. Längd 144, bredd 80, höjd 199 cm. Nyckel finns.
Maskstunget, omarbetat. Fanérskador. Bruksslitage.
N.M Åmells Antikvitetshandel, Stockholm 1930.
Inköpt av Konsul Hedberg, Malmö samma år.
Därefter i arv till nuvarande ägare.
Foto samt dokument från Åmells medföljer.