BOKHYLLA, "Krus", Yngve Ekström, Westbergs Möbler AB i Tranås, 1950-tal. |

Valnötsfanerat med lister i betsad bok. Front med reliefdekor krus. Nederdel med inredning av två lådor och hyllplan bakom två dörrar. Överdel med fyra hyllor. Längd 100, total bredd 47, total höjd 187 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, fläckar, repor, nötmärken och anlöpningar. Ställvis blekt. Spricka i en lucka samt mindre sprickor i fogar.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed