Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

BUFFET, Mellaneuropa 1800-talets slut.

Rikt skulpturerade, figurala motiv. Dörrspeglar nedtill med jaktinspirerade medaljonger och flankerande, svarvade kolonner. Två utdragbara lådor med handtag i form av vinrankor. Rundade hörn med skåp, bakomliggande hyllinredning. Kröndekor med snidat hjorthuvud och jakthundar. Bredd 222 cm, djup 57 cm, totalhöjd ca 264 cm.

Skador, enstaka sprickor. Dekordelar samt stödlist för hylla saknas. En skåpdörr med limmade flasketiketter på insidan. Nyckel saknas.

Auction closed
1 000 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed