Målad polykrom och förgylld dekor. Två figuriner av Nikolai Gogols "Döda själar", Markägare Manilov med fru samt Bobchinskii och Dobchinskii. Design Boris Vorobiev och Ivan Riznich. Höjd 13-16 cm. Dansande kvinna, höjd 21,5 cm.
Smärre slitage, sliten förgyllning. En figurin med skada.