Senare målning. Skuren dekor av bladverk. Uppfällbart lock med bakomliggande förvaring och fack. Längd 29. Bredd 23. Höjd 21 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Sprickor. Färgbortfall. Något skevt lock. Senare fötter.