Mahognyfaner. Upptill vitrin, uppfällbar skrivskiva med bakomliggande fackinredning, nedanom bukig front med tre utdragbara lådor. Svärtade nyckelskyltar. Bredd 125 cm, djup 62 cm, med nedfälld skrivskiva 99 cm, höjd 224 cm. Nyckel finns.
Fanerskador, torrsprickor, slitage. Glapp i fogarna. Glas sönder. Lister medföljer separat. Kompletteringar.