Läkare-Bok för Landtmannen, av Arvid Faxé, Karlskrona 1792, Pharmacopoea Svecica, Stockholm 1775. Två med halvband i skinn från 1700-talet resp ett från 1800-talet och 1900-talet.
Slitage, fläckar, namnteckningar och anteckningar i bläck, smärre ytskador på bokbanden, ej genomgångna.