Axel Petersson Döderhultarn

(Sweden, 1868-1925)
Axel Petersson Döderhultarn
(Sweden, 1868-1925)

AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, träskulptur, signerad Döderhultarn.

"Doktor Carl Alfred Elmqvist". Höjd ca 15 cm.
Konstnären själv var patient hos den avbildade Doktor Elmqvist (1856-1910). Utdrag ur sjukvårdsjournal från 1908 där konstnären finns med samt utdrag ur läkarmatrikel med bild av Doktorn Elmqvist medföljer.

Slitage, spår av insektsangrepp över hela skulpturen, obetydliga nagg.

Auction closed
7 000 SEK
The auction is closed.