Tändstickskungen Ivar Kreugers expresskryssare LORIS är en av de mest omskrivna båtarna i svensk press. Båten – som var nära att förstöras på 80-talet – tillverkades 1913 och är nu återställd till sitt ursprungliga skick. Modellen av LORIS är handgjord efter originalritningar i skala 1:20 (76 cm lång). 21 cm med sockel. Utan sockel, höjd 17 cm
Smärre slitage.