PRIMUS MORTIMER PETTERSSON, olja på duk, signerad PMP
"Landskap med pyramider". 51 x 64
Repor.
Staffan Engström.
Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, 1966.
Fundacao Alvares Penteado, Sao Paulo "Primitive art" 1969.
Louisiana, Danmark.
Atenum, Helsingfors.
Ruhrfestspiele Recklinghausen, 1971.
Sonja Henie-Onstads Museum, Oslo, 1972-73.
Galerie SS:t Paul, Stockholm, 1976.