Fat med dekor av insekter och bladverk mot celadonbotten, diameter 26 cm. Skål, dekor mot gul botten, diameter 12 cm. Fat med fohund och boll, diameter 14 cm. Fem figurer, höjd 5,5 - 7,5 cm.
Figurer med nagg. Några mindre repor. Det större fatet med några nagg.