Kaffekanna med gångjärnsförsett lock med krönande kotte, hänkel med kottformat tumgrepp. Sockerskål samt gräddsnäcka på fyra fötter. Monogramgravyr. Höjd 9,5-25 cm.
Slitage, anlupen yta invändigt, sliten förgyllning, i botten datumgravering.