Ur i silver stämplat Chester år 1900. Urverket och urtavlan märkt Kendal & Dent London, Makers to the Admiralty. Urtavla i emalj med romerska numeraler. Utvändigt graverad dekor samt romerska numeraler i blå emalj. Detaljer i mässing.
Ur i vitmetall. Urtavla i emalj mer romerska numeraler. Utvändigt graverad dekor. Urverket märkt Cylindre. Nyckel finns.
Slitage. Urtavla med spricka. Nyckel endast till det mindre uret.