SKRIVBYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Senare skiva av Kolmårdsmarmor. Fyra lådor varav den övre med nedfällbar front och bakomliggande skrivinredning. Beslag och draghandtag av mässing. Bredd 116. Djup 54. Höjd 86 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Skiva med avslag och nagg. Fanerskador. Fanerlagningar. Två dragknoppar på insidan saknas. Förstärkt.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed