Fanerad i valnöt. Utdragslådor med beslag i mässing. Dekor av bland annat flankerade pilastrar. Längd ca 70, djup ca 52, höjd ca 144 cm.
Slitage, repor och märken/ fanerskador. En låda går ej att skuta in. Nyckel saknas.