SOFFA, allmoge 1800-talets senare hälft.

Vitmålad, utdragbar, bronserat ryggkrön med lövformation, utåtsvängda gavlar, svarvade ben. Längd 200 cm, djup 64 cm, sitthöjd ca 42 cm, tot. höjd 113 cm. Djup, utdragen, ca 110 cm.

Slitage, färgbortfall, ytskador, spår av tidigare målfärg, lock saknas.

Auction closed
300 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed