Mahogny och mahognyfaner, avsmalnande ben med hjultrissor. Totallängd 257 cm, bredd 107 cm, höjd 74 cm. Tre iläggsskivor à 49,5 cm. Två halvmånformade bord med utdragbara ben, sammanlagd diameter 107 cm.
Senare iläggsskivor och krokar, ytskador. Skivorna ej helt ihoppassande. Slitage.