HÄNGSKÅP, 1700-tal.

HÄNGSKÅP, 1700-tal.

Fanerat med bl a valnöt och valnötsrot. Dekor av intarsia. Uppsvängt krön. Två dörrar med bakomliggande förvaring. En låda under dörrar. Beslag av mässing. Bredd 67. Djup 22. Höjd 72 cm. Nyckel finns.

Fanerskada på gavel. Repor och märken. Dörrar med torrsprickor.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed