Dekor av stiliserade blommor. Tre koppar uniksignerade. Ett extra fat medföljer. Höjd ca 6 cm.
Bruksslitage. Krackelyrer, ställvis med missfärgningar. En kopp med spricka. Fat med smärre nagg.
Servisen tillverkades från början som ateljégods i mindre unikatupplaga nära knutet till Hertha Bengtsson själv, därav uniksigneringen. Efter en tid sattes servisen i större produktion och då försvann Hertha Bengtssons egen signering.