Polykrom dekor med figurscener, insekter, blommor och bladverk. Lampans höjd 17 cm. Kopparnas diameter 7 och 9,5 cm.
Den större koppen med kantnagg och fatet med lagning. Lampa med spricka. Ej funktionstestad.