Opalglas i orange och vitt, skärm kopparfärgad och vitmålad metall. Märkt Nr 550. Höjd 28 cm, diameter 45 cm.
Bruksslitage, smärre avslag på inre sidan glaset, repor på skärmen. Ej funktionstestad.