MUMINTROLL, 3 st, Atelier Fauni, Finland, 1900-talets andra hälft.
Muminpappa, Muminmamma samt Snorkfröken. Höjd 12 - 16 cm.
Bruksslitage. Muminpappas fötter och svans saknar ytterdelar. Muminmammas väska har släppt i ett handtag samt slitage på en fot. Några fläckar.